МЕЂУНАРОДНИ ДАН БУНДЕВА

Датум: 16. Decembar 2021 00:24 Категорија: Новости

Њено величанство бундева - одлична храна и још бољи лек

Лудаја, мисирача, тиква или дулек, а неки је називају домаћом бананом. Ако у флори овог света постоји чудо, то мора бити она, једногодишња биљка пузавица из фамилије бундева.
Ова наранџаста тиква је стекла популарност у целом свету и зато заслужује посебан дан.
И у нашој држави се јако поштује. Зато има своје дане, односно Дане лудаје који се одржавају у Кикинди. На овој манифестацији, која се одржава нешто пре самог празника, траже се најтежа  и најдужа бундева.

26.10.2021, на врло креативан начин, обележили смо Међународни дан бундева у матичној и подручним школама. Ученици млађих разреда су кроз презентације о бундевама имали прилику да стекну нова знања о овом, некада обавезном, украсу сремских њива. Припремали су слатку питу, звану бундевара, и печене бундеве. Правили су паное, резбарили бундеве. У Дечу су украсили школски кутак бундевама уз неизбежно страшило.

Био је то срећан и укусан Дан бундева, а наше заједничке фотографије можете погледати у галерији.