Енергетска ефикасност

Датум: 06. Mart 2021 10:49 Категорија: Новости

5.3.2021. Обележавање међународног дана енергетске ефикасности

Светски дан енергетске ефикасности и очувања енергије одржава се сваког 5. марта,  на дан када је донета одлука о решавању енергетске кризе и проналажењу могућих решења још давне 1998 године.
Енергетска ефикасност значи ефикасно коришћење енергије у свим сегментима наших живота,  тј. употребу мање количине енергије и важно је средство у борби против климатских промена. Често се дешава да се енергетска ефикасност поистовећује са уштедом енергије, што подразумева одрицање, док је она баш супротно- енергетски ефикасно понашање не значи да треба да се одрекнемо угодности савременог начина живота, али да би разумели шта то заправо значи, неопходно је да се са овим појмом добро упознамо.

Данашњи дан су ученици 5. и 6. разреда наше школе обележили презентацијом и на једноставан начин се упознали са појмом  енергетске ефикасности, о начинима којима  могу рационално да користе енергију, како да примене енергетску ефикасност у свом свакодневном животу, као експериментом који се састојао од израде соларне пећнице и њене употребе. У својим експериментима, мали научници су соларне пећнице користили за мерње промене температуре, као и за загревање и припремање хране.

Како се праве  соларне пећнице можете видети путем презентација наших ученика:
1. Наталија Степановић и Андреј Ранисав
2. Маша Ђорђевић и Виктор Драгићевић.

Резултати експеримента:
- највиша температура у соларној пећници била је 48 степени (почетна температура је била 23 степена);
-успели смо да загрејемо ужину;
- да би се јаје скувало у потпуности, недостајао нам је један сат сунчаног времена, али експеримент је био успешан.

Поруке наших ученика на крају данашњег дана:
- затворите прозоре док грејање ради;
-учите док је дан и искључите светло када нисте у соби;
-користите  ЛЕД сијалице;
-више ходатајте и возите бицикл, тротинет или ролере када идете у школу,  а мање користите аутомобил;
-користите обновљиве изворе енергије као што је енергија сунца;
-не користите много воде када се туширате..."

Видео презентацију данашњег дана можете видети ОВДЕ.