Академија за природу

Од 2016. године WWF Adria спроводи пројекат „Заштићена подручја за природу и људе“ који је осмишљен са циљем побољшања сарадње заштићених подручја и локалних заједница у циљу локалних заједница више укључени у управљање заштићеним подручјима, као и за развој образовних програма за децу и туристичку понуду која ће побољшати искуства посетилаца и покренути развој заштићених подручја.
Академија за природу у оквиру пројекта „Заштићена подручја за природу и људе“ је осмишљена са циљем да укључи наставнике и ученике основних и средњих школа у активну и креативну заштиту природе. Након похађања академије учесници постају амбасадори заштићених подручја и добијају важну улогу у раду са управљачем заштићеног подручја, са којим заједно раде на промоцији свих природних и културних вредности током целе школске године.
Ове године наша школа се прикључила пројекту Академија за природу као будући амбасадори заштићеног подручја Обедска бара.
22.10. 2021. фрмиран је пројектни тим који ће спровести низ активности везане за промоцију овог заштићеног подручја. У пројектни тим укључено је четири наставника и тринаест ученика узраста од 2. до 7. разреда матичне и подручне школе из Ср. Михаљеваца.
Циљ овог пројекта је да наши ученици стекну нова знања о Обедској бари и њеном биодиверзитету и да науче како да се сналазе у природи и како правилно да се понашају у природи. У оквиру пројекта биће организована предавања о Обедској бари у сарадњи са нашим контактом заштиченог подручја, о угроженим врстама, као и многим занимљивостима о бари.
ЧЛАНОВИ ПРОЈЕКТНОГ ТИМА:

ПОСТАЛИ СМО АМБАСАДОРИ ОБЕДСКЕ БАРЕ

ПРЕЗЕНТАЦИЈА ОБЕДСКЕ БАРЕ
Чланови Тима Лена Живојнов, Ива Миличевић и Калина Смиљанић одржале су предавање својим другарима 1. и 2. разреда о Обедској бари. Након предавања, ученици су имали прилику да своје знање провере путем квиза. И показили су завидно знање. Браво!!!
Презентацији можете приступути ОВДЕ.
Ако желите да проверите своје знање, кликните ОВДЕ.



18.3.2022. ПРИРОДА ЈЕ ВЕЛИКОДУШНА- НАРОЧИТО У ЗАШТИЋЕНОМ ПОДРУЧЈУ
Данас смо откривали које се то све услуге екосистема крију унутар нашег заштићеног подручја. Заједнички смо одабрали услуге екосистема које су повезане са нашим заштићеним подручјем, затим смо израдили картице које смо распоредили на нашој макети. Закључак који смо донелеи да су бенефити нашег заштићеног подручја изузетно велики- лековито биље за традиционалну медицин, дрвна грађа, станиште великог броја врста биљака, животиња и гљива,занимљиво одредиште за туристе, затим пречишћавање ваздуха и воде, складиштење угљен-диоксида, регулисању климе и смањењу негативних последица климатских промена... подручје које по сваку цену морамо очувати.

17.3.2022. ПОСЕТА ЗАШТИЋЕНОМ ПОДРУЧЈУ
Посета заштићеном подручју је прва активност у оквиру реализације нашег школског пројекта. Овом посетом смо желели упознати чланове школског тима са значајем Обедске баре, са њеним природним и културним вредностима.
На почетку посете ученици су упознати са правилима понашања у заштићеном подручју (шумски бонтон), да би након тога кренули у обилазак са управљачем заштићеног подручја. Ученици су вожњом катамараном посматрали водени биљни и животиљски свет који се у овом периоду почео будити (лабуд Иштван, лиске, процветале иве...). Затим су се у подручју шуме Дебела гора, разговором, посматрањем и ослушкивањем звукова, упознавали са копненим биљним и животињским светом- буђење висибаба, процепка, дрена, бумбара, жаба, ослушкивање детлића, сове, сенице, плиске...
У Остојића башти, локалитету у Дебелој гори, у оквиру које се налази изграђена свињарска колиба засадили смо пет садница храста лужњака, чиме смо обележили и Међународни дан шума.
Радионицу "Природа је великодушна" урадили смо у центру за посетиоце чиме су се чланови тима упознали са услугама екосистема- учење о концепту услуга екосистема, како оне могу да се категоришу, као и стицање представе о разноврсности услуга које нам природа пружа (ученици су требали да повежу животиње и биљке које су сами пронашли са одговарајућим услугама екосистема помоћу вунице или канапа чиме је настала велика мрежа).

Све фотографије наше посете и радионице можете видети у галерији.
9.2.2022..ПРЕДСТАВЉАЊЕ НАШЕГ МИНИ ЗАШТИЋЕНОГ ПОДРУЧЈА
Ученици 2-1, Ива Миличевић и Калина Смиљанић, и 4-1, Нина Суботић и Данило Безбрадица, представљали испред нашег пројектног тима наше мини заштићено подручје. Представљање се одржавало онлајн и присуствовали су му чланови WWF тима (Соња Бађура, Јована Ђикић), наша контакт особа заштићеног подручја Ивана Лозјанин као и чланови пројектног тима из Сомбора (гимназија "Вељко Петровић") и њихова контакт особа СРП Горње Подунавље Биљана Латић.

НАШЕ МИНИ ЗАШТИЋЕНО ПОДРУЧЈЕ
Модел нашег мини заштићеног подручја можете видети ОВДЕ.
24.1.2022. МАТЕРИЈАЛНО И НЕМАТЕРИЈАЛНО НАСЛЕЂЕ НАШЕГ КРАЈА
Заједнички задатак за чланове нашег пројектног тима био је да сакупе кроз разговоре са старијима, истраживања, сакупљања старих фотографија, фотографисање прикупе усмена предања о културном наслеђу нашег краја.
Овим задатком је настала мала збирка коју можете прочитати ОВДЕ.
16. 12. 2021. ОНЛАЈН САСТАНАК СА УПРАВЉАЧЕМ ЗАШТИЋЕНОГ ПОДРУЧЈА ИВАНОМ ЛОЗЈАНИН
Деца су представила наше идеје за пројекат, а од Иване смо добили много информација, савета и одговоре на сва наша питања.


21.11.2021. ПРВИ ЗАЈЕДНИЧКИ ЗАДАТАК- А шта то све има у нашем комшилуку
Циљ задатка био је открити колико се различитих врста живих бића налази у нашој непосредној околини.<div segoe="" ui",="" system-ui,="" "apple="" color="" emoji",="" "segoe="" ui="" sans-serif;="" font-size:="" 14px;"="" style="box-sizing: border-box;">
Сви чланови тима су попуњавали чек листу са посебном пажњом на ДИВЉЕ ВРСТЕ тј. оне које расту природно и животиње као што су птице, инсекти..., Након тога смо сачинили једну заједничку листу која представља инвентар биолошке разноликости нашег краја.


Други део задатка се односио на А шта то све има код мене- ученици су требали да одгонетну које се све врсте крију у једном производу. Иако изазован и захтеван, наши ученици су били веома успешни:


3.11.2021. ПРВИ БЕЏ У НАШОЈ АВАНТУРИ СА АКАДЕМИЈОМ
Први беџ смо освојили након успешно оформљеног тима и његовог представљања.

27.10.2021. РАДИОНИЦА "ПЧЕЛЕ- ВИШЕ ОД МЕДА"
Наставнице Милана Падежанин и Тања Арсенијевич су активно учествовале на обуци која је спроведена у сарадњи са Специјалним резерватом природе Обедска бара. Циљ ове обуке је да представи основне карактеристике пчела, њихов животни циклус и њихове потребе, али и да кроз практичне активности оснажи све учеснике да допринесу смањењу утицаја угрожавајућих фактора по ове инсекте. Обука се састојала од теоријског дела, практичног дела и спровођења активности које доприносе заштити и ширењу знања о пчелама. На радионици су се правили хотели за пчеле.




27.10.2021. ПРЕДСТАВЉАЊЕ ШКОЛСКОГ ПРОЈЕКТНОГ ТИМА
Представнице нашег пројектног тима, Лена Живојнов и Маша Ђорђевић, учествовале су на онлајн представљању тимова који ове године учествују у програму Академија за природу. Уз презентацију, представиле су осталим тимовима чланове свог тима, њихову мотивацију да се укљујче у програм Академије као и са неким занимљивостима о нашем за штићеном подручју (Обедска бара).
Мото нашег тима- Ми смо ђаци природњаци, наша идеологија је ЕКОЛОГИЈА!