Мени

Предмети

Уча за природу



Национална платформа „Чувам те“


Исказивање интересовање за вакцинисање



МПНТ- распоред наставе

Министарство просвете, науке и технолошког развоја | Република Србија

ЗУОВ

LOGO-VELIKI-5 | Завод за унапређивање образовања и васпитања

Моја школа



Календар

Април 2025
НЕДПОНУТСРЕЧЕТ ПЕТСУБ
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930


Банери




Администрација






Претрага




Анкета





Резултати

За чистије и зеленије школе у Војводини 2021-22

УПУТСТВА ЗА РЕЦИКЛАЖУ

  


  

Наша башта

  





Учионица на отвореном






Даје се на знање....

Мали добошари- овако се некада обавештавало село о свим важним догађајима, а ми смо само наставили традицију...

  

   

   


Дан птица- учење у природи

Међународни дан птица обележили смо у Кушићима, у подножју планине Јавор. 9. мај смо провели учећи у природи и посматрајући птице, а најзанимљивија птица ипак је белоглави суп.

  

  
Белоглави суп

Конкурс "Најлепша учионица школе"

1. место- учионица 2-3 из Деча, учитељица Анђелка Ђурђевић


  



2. место- учионица  комбинованог одељења 1-4/ 4-5 из Сремских Михаљеваца, учитељица Данијела Ђурић



3. место
- учионица 1-1 из Шимановаца, учитељица Јелица Грујић




4.5. Сунце- извор живота (вршњачка едукација)

  

22.4. Дан планете Земље

У склопу обележавања Дана планете Земље ученици основне школе из Сремских Михаљеваца организовали су еко-патролу и чишћење околине насеља од смећа које су за собом оставили неодговорни појединци.
Организован је ликовни конкуурс на тему "Планета Земља, наш једини дом" на којем су учествовали ученици наше школе и наши будући ђаци, другари из ПУ "Влада Обрадовић Камени" из Ср. Михаљеваца.

  



Награђени на конкурсу:








Пчеле- едукативна радионица за ученике


Пчеле су саставни део екосистема планете Земље милионима година. Вредно опрашују биљке и производе слатки, лековити, златни сируп који називамо медом. Пчелама можемо да захвалимо неким нашим најомиљенијим намирницама попут јабуке, кајсије, брескви, трешања, крушака, јагода и многих других. Пчеле опрашују и биљке које се користе у исхрани стоке попут детелине и луцерке, па имају значајну улогу у производњи меса и млека. О свему овоме, наши ученици из Сремских Михаљеваца су учили путем презентације и посете пчелару који им је причао о начину узгајања пчела и производњи меда.


Дан играња

Зашто је игра важна? Она стимулише мозак, јача самопоуздање и право је сваког детета.
Зато смо данашњи дан посветили играма у природи и помало заборављеним играма као што су ласте нам пролазе, јелечкиње барјачкиње, ластиш, шанталице, пењање на дрвеће и једноставно, уживање у лепом дану и свежем ваздуху без мобилних телефона и електронских игрица.

  

Озелењавање школског дворишта-  Дрво генерације


Учећи о значају шума, ученици осмог разреда одлучили су да оставе нешто за своје млађе другаре, као и да тиме допринесу озелењавању школских дворишта.

  



Заштићена подручја- Обедска бара (вршњачка едукација)


Са значајем мочварних подручја (а нарочито Обедске баре), наши представници 2. , 4. и 7. разреда упознали су ученике 1. и 2. разреда путем презентације и квиза на којем су наши најмлађи показали да су много тога научили.

  

      


6.4.  Амбасадори СРП Обедска бара



Сат за Земљу- ликовна колонија уз свеће 26.3. (20:30-21:30)





24.3. Садимо биљке из отпадака- органска производња


Приликом припреме хране бацамо разне остатке биљака, али који могу да буду одличан материјал за садњу. Зато смо данас научили како да те остатке искористимо за садњу нових биљака. За то су нам послужили остаци шаргарепе, салате, ананаса... Остаје нам само да посматрамо промене и сачекамо прве коренчиће.

    

Пратимо промене
- након недељу дана

  

-након две недеље

   

Посета пластенику

Наш крај је познат по узгоју диња и лубеница и зато смо посетили пластеник да би се упознали са њиховим начин узгајања.

   


21.3. Међународни дан шума

Међународни дан шума обележили смо посетом Обедској бари где смо у  Остојића башти, локалитету у Дебелој гори, у оквиру које се налази изграђена свињарска колиба, засадили пет садница храста лужњака.


20.3. Светски дан врабаца 

Врапци данас зависе од нас и наших одлука, а њихова присутност је веома важна за нас, јер, хранећи се гусеницама и другим инсектима  помажу нам да одржавамо стабилност у пољопривреди.
Ми смо овај дан обележили, одавајући пошту овим малим и важним птицама, литерарним радовима, израдом и постављањем кућица, као и хранилица...

17.3. Радионица- Природа је великодушна

У оквиру активности Академије за природу, наши ученици су учествовали у радионици Природа је великодушна у току које су се упознали са услугама екосистема на веома занимљив начин и кроз игру.

  
28.2. Отпад није смеће- кућице и хранилице за птице


У хладнијим данима птицама је потребна храна богатом масноћом и свежом водом, па додавање хранилица за птице у башту може знатно повећати број птица које можемо  видети. Ако редовно допуњујемо хранилицу за птице, исте птице ће се и даље враћати, јер ће научити да је наша башта добар извор хране. Али хранилице за птице нису важне само зими. У топлим месецима, птице ће имати младунце и редовно снабдевање храном ће помоћи да се обезбеди њихово успешно узгајање и преживљавање. Пластичне флаше, тетрапак... идеални материјал за израду висећих хранилица које могу привуку мале птице као што су врапци или сенице.
Пустили смо машти на вољу и ово су наши радови.

  


4.2. Светски Дан јежева

Дан посвећен овим малим, округлим, сјајних очију, и гласног дисања животињицама, обележава се сваког 2. фебруара.
Овај посебан дан обележавамо неким занимљивим чињеницама, креативним радовима и сликама ових  дивних бодљикавих створења. 

  


2.2. Светски дан влажних станишта

У нашој непосредној околини налази се Обедска бара која је на листу Рамсарски заштићених подручја у свету доспела још давне 1977. године. И зато је овај дан био посвећен управо њој и нашим настојањем да покажемо нашим суграђанима део њене лепоте.Ученици матичне школе од 1. до 4. разреда обележили су овај дан једносатном шетњом улицама нашег места. Уз креативно и маштовито израђене шешире са мотивима Обедске баре (бели и жути локвањ, бела рода, вилин коњиц, трска, рогоз, белоушка, жабе...), ученици су носили плакате којима су упознавали пролазнике са њеним значајем, као и са значајем самих влажних станишта. Лепотом шешира покушали су дочарати лепоту Обедске баре.Шетњу смо завршили постављањем изложбе шешира у холу школе.Ученици подручне школе у Дечу су израдом модела баре, плаката и ликовним радовима са мотивима Обедске баре, тј. њених становника, обележили овај дан.

  

  


18.1. Туристички водичи

Бити туристички водич значи упознавати своју земљу, културу, окружење... И на неки начин утицати на промене у схватању и мишљењу других људи;
Стога су ученици 4-4 одељења одлучили да буду  "туристички водичи," направе презентацију о Обедској бари, представе је својим другарима и позову их да посете Обедску бару и лично се упознају са њеним лепотама и значајем, као и са другим значајним природним лепотама наше земље.

  


21.12. Еко новогодишњи вашар

Заједничким радом ученика и родитеља у оквиру еко радионице, настали су нови предмети: новогодишње јелке и декорације за столове, украси за јелке...
Након тога је организована еко продајна изложба, новогодишњи вашар, а организатори вашара били су, као и током радионице, ученици 2-1 и 2-2 са својим учитељицама и родитељима. 

  

16.12. Рециклажа папира

У току првог полугодишта редовно смо спроводили сакупљање старог папира и картона.
Сваке последње среде у месецу ученици су доносили стари папир.
Тај папир и картон смо сортирали и данас смо га предали Техно папиру са којим већ годинама сарађујемо.

У току првог полугодишта сакупили смо 500 кг папира.

  


16.12. Чепом до осмеха- предаја чепова

Након сакупљених око 130 кг пластичних чепова у току првог полугодишта ове школске године, представници организације Чепом до осмеха су дошли по њих.
Хуманост се учи од малих ногу, а при том се чува и природа и учи о рециклажи.


15.12. Еко радионица- родитељи и ми и новогодишњи вашар

Креативном рециклажом од обичних, већ употребљених  материјала стварамо нешто ново. Уместо да предмет који смо искористили бацимо у канту за ђубре, ми му дајемо нову намену и стварамо уникатне ствари.
Рециклажом доприносимо смањењу депонија, штедимо ресурсе, енергију и помажемо заштити животне средине.
Еко радионицом ученици 2-1 и 2-2 су заједно са својим родитељима учили о рециклажи и стварали нове предмете од старих пластичних флаша, чепова, картона.

   

   
26.11.Свако зрно злата вреди- Дан кукуруза


Прваци подручне школе у Дечу направили су колаче на кукурузовини и кокали кокице. Четвртаци су уживали у креативној презентацији.
Ученици од I do IV разреда у Карловчићу били су учесници ликовних активности на тему кукуруза. У јесењем расположењу правили су лутке од клипова кукуруза. Златно зрневље послужило је вредним ручицама за колаж са мотивима дрвећа, сунца, цвећа, накита итд.
Њихови другари из матичне школе оплеменили су учионице рамовима за дечије фотографије и израдом паноа.

   

   


17.11. Међународни дан еколошких покрета- еколошке радионице

У радионицама су учествовали ученици млађих разреда матичне и подручних школа.Они су од разног рециклираног материјала (картон, пластика, чепови...) израђивали старе, познате друштвене игре (попут домина, икс-окса, човече не љути се), али су групно правили и неке нове игре осмишљавајући њихова правила.Напослетку су уживали, радовали се победама.Деца су била подстакнута на логичко размишљање - на планирање сваког следећег корака унапред како би одиграли прави потез. Захваљујући овим активностима подсетили смо се колико је важно бити стрпљив, умети да чекаш свој ред.

   

   

8.11. Учимо о биолошкој разноликости нашег краја

Након учења у природи, ученици 4. разреда урадили су интерактивну књигу о биолошкој разноликости нашег краја која је доступна свим нашим ученицима.
Ученици 2. и 3. разреда су показали велико интересовање, али и знање приликом употребе интерактивне књиге.

   
4.11. УЧИМО У ПРИРОДИ И ЗА ПРИРОДУ

4.11.2021. по нашем еко календару, часови су били одржани у природи (школско двориште, парк, шетња ван села...).
Часови су били интегрисани од више предмета- српски језик (говорне вежбе, писање песама о јесени), природа и друштво тј, свет око нас (промене у природи и карактеристике јесени као годишњег доба), ликовна култура (употреба материјала пронађених у природи и израда колажа, сликање темперама или воденим бојицама), физичко васпитање (игре на отвореном), енглески језик (Nature scavenger hunt i Find your tree).
У активностима су учествовали ученици нижих разреда матичне и подручних школа.

Фотографије наших активности можете видети у галерији.


2.11. Чепом до осмеха- најуспешније одељење 

За месец октобар, ученици наше школе су сакупили укупно 79 кг пласитичних чепова, а најуспешнија одељења су били одељње 4-1 и 4-2 са по 18.5 кг чепова.
Најуспешнија одељења су добила похвале у име Еко тима школе.


26.10. ДАН БУНДЕВА

Међународни дан бундева обележили смо у матичној и подручним школама. Ученици млађих разреда су кроз презентације о бундевама имали прилику да стекну нова знања о овом, некада обавезном, украсу сремских њива. Припремали су слатку питу, звану бундевара, и печене бундеве. Правили су паное, резбарили бундеве. У Дечу су украсили школски кутак бундевама уз неизбежно страшило.
Фотографије можете видети у галерији- албум МЕЂУНАРОДНИ ДАН БУНДЕВА

22.10. ПОСТАВЉАЊЕ РЕЦИКЛАЖНЕ СТАНИЦЕ

Рециклажа папира, пластике и лименки.




Прва помоћ деци – прва помоћ за децу- едукација

Волонтер Црвеног крста др Милош Михић је ученицима 4- 1 показао како да пруже прву помоћ од најранијег периода детињства.